Czy chcesz prowadzić bajkoterapię, ale nie wiesz jak?

Zależy Ci, aby ukształtować w dzieciach empatię i myślenie o drugim człowieku, ale brakuje Ci czasu lub pomysłów, jak to zrobić?

 

Jak zbudować scenariusz bajkoterapeutyczny? Od czego zacząć? Kiedy powiedzieć STOP, aby nie skrzywdzić dziecka?

Osobiście ważne jest dla Ciebie, przekazanie dzieciom wiedzy i sposobu radzenia sobie z trudnymi emocjami, ale…

… po prostu nikt nie pokazał Ci jak, to robić?

Rozumiem to aż za dobrze!

Wiedz, że nie tylko TY tak masz! Jestem tutaj, aby bezpiecznie przeprowadzić Cię przez bajkoterapię.

Stworzyłam zestawy, które krok, po kroku przeprowadzą Cię przez oswajanie złości. Wykorzystując bajkę, utrwalisz umiejętność prowadzienia bajkoterapii, a przy okazji nauczysz dzieci, jak radzić sobie ze złością 🙂

Brzmi dobrze?

Jeśli wiesz, że Ci się przydadzą, to leć! Jednak chciałabym Ci powiedzieć więcej o zestawach.

Wiem, że bardzo zależy Ci na dzieciach. Na ich przyszłości. Gdyby tak nie było, to po nocach nie laminowałabyś kolejnych ciekawych materiałów, ani nie spędzała godzin w Internecie w poszukiwaniu pomocy do Twojej pracy.

Możesz przecież ten czas poświecić na 1000 innych spraw!

 

Tak, wiem, znam to. Ja też ciągle coś dokładam do swojej pracy.
Dlatego doskonale rozumiem Twoje zmagania z emocjami dzieci. Z ich złością. I  to, że czasami ogarnia Cię bezsilność na to, co dzieje się z Twoimi podopiecznymi.
Pewnie słyszałaś o bajkoterapii i to, że można wykorzystać opowieść do pracy z emocjami, ale być może nikt nie pokazał Ci, krok po krok, jak z nią działać.
Od 5 lat tworzę  program psychoedukacyjny Poruszające Bajki o Emocjach i znam ich moc i siłę. Dlatego też sama oparłam swoją pracę psychologiczną na bajce, ponieważ dzieci uwielbiają opowieści. Doskonale też zapamiętują treści w niej przekazane.

Na podstawie tego doświadczenia wiem, że dzieci witają się z pacynkami jak z dobrymi przyjaciółmi, a wydarzenia z warsztatów pamiętają nawet po dwóch latach! Ze szczegółami!

Prawdopodobne za zajęciach z dziećmi jesteś sama. Nie możesz więc poradzić się kogoś, co powinnaś zrobić w sytuacji trudnej. Ty decydujesz. A czasami nie jest łatwo podjąć trafną interwencję. Widziałam już setki (tysiące?) dzieci, pracowałam z bardzo różnymi grupami. Teraz wiem, jak prowadzić grupę, jak rozmawiać z dziećmi, jak kształtować ich kompetencje emocjonalno-społeczne, aby te umiejętności zostawały im na długo, długo.

bajki o emocjach GRUNTOWNIA ramka do opowiadania tło

 Chcę, aby to było też Twoje doświadczenie. Pewności w działaniu. Żebyś prowadziła takie zajęcia, które zostaną z dziećmi na całe życie i przez całe życie będą z tego czerpały. Bo umiejętność mówienia o emocjach, jest bazą do budowania relacji z innymi, prawda?

 

 

Naturalne dla dzieci jest to, że wiążą się z Tobą. Chcę, abyś wiedziała, jak zaopiekować ich złość.

Dzisiaj dzielę się z Tobą swoim doświadczeniem.

Autorka całego zamieszania

Kim jestem, żeby opowiadać TAKIE rzeczy?

Nazywam się Marysia Maruszczyk i opowiadam bajki.

Jestem absolwentką psychologii, trenerką umiejętności miękkich, specjalizuję się w metodzie dramy stosowanej (ang. applied drama). Wykorzystuje ona mechanizm naturalnej umiejętności każdego człowieka do wchodzenia w rolę i szukania konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemami. Ukończyłam I Stopień Szkoły Dramy Stosowanej, a także roczny kurs Teatru Forum i innych, rozlicznych szkoleń, z których jedno z nich trwało 7 dni i odbywało się w Wielkiej Brytanii.

Przeszłam roczny kurs podstaw pomagania Gestalt, który niezwykle rozwinął mnie, jako człowieka. Ale co ważniejsze, jestem mamą i żoną. Mam szczęście wychowywać dwie córki (ur. 2016 i 2018).

Chciałabym, aby moje dzieci żyły w świecie, który pełen jest akceptacji i szacunku. Wiem, że wspólnie możemy takie miejsce stworzyć.

Dlatego założyłam Gruntownię i wraz z zespołem prowadzimy program psychoedukacyjny Poruszające Bajki o Emocjach dla dzieci przedszkolnym i wczesnoszkolnym,  w którym wzięło udział ponad 4400 dzieci oraz ponad 405 dorosłych. Ale te liczby ciągle rosną. Bo ciągle mamy nowe grupy.

 

Każdy może powiedzieć, że jego praca ma efekt. Ale mi to nie wystarcza. Ja chcę wiedzieć, JAKI ma wpływ.

Dlatego w programie Poruszające Bajki o Emocjach prowadzę systematyczną ewaluację. I oto wynik. Po opowiadaniu bajek dzieci o wiele lepiej potrafią mówić o emocjach (post test), niż na początku zajęć (pre test). A nawet robią to dwa razy lepiej od dzieci, które nigdy nie miały bajek (grupa kontrolna)!

Na bazie tego doświadczenia przygotowałam zestawy bajkoterapeutyczne.

Przeczytaj też, co sądzą wychowawczynie z różnych przedszkoli o Poruszających Bajkach o Emocjach:

Dzieci chętnie wracały do tematyki w zabawach dowolnych, co wskazuje, że wywarły na nich duże wrażenie.

Wychowawczyni z przedszkola nr 189

Dzięki udziałowi w cyklu bajek o emocjach dzieci poznały różne sposoby uzewnętrzniania swoich uczuć w taki sposób, żeby nie krzywdzić innych.

Wychowawczyni z przedszkola nr 78

Dzieci angażowały się w pomoc bohaterom bajek, wspólnie szukały rozwiązań. Uczyły się umiejętności czekania na swoją kolej!

Wychowawczyni z przedszkola nr 146

Dzieci odniosły duże korzyści, co było zauważalne w ich zachowaniach. Po bajkach dzieci były spokojniejsze. Przyjemniej odnosiły się do siebie, potrafiły wytłumaczyć czyjeś trudne zachowanie.

Wychowawczyni z przedszkola nr 28

Dzieci uzyskały większą świadomość emocji. Nauczyły się rozpoznawać i nazywać emocje, częściej obserwują inne osoby i reagują na emocje innych, były bardzo zainteresowane zajęciami

Wychowawczyni z przedszkola nr 313

Dzieci poznały szereg nieznanych im instrumentów, nauczyły określać się rodzaje dźwięków. 

Wychowawczyni z przedszkola nr 313

Dzieci rozwinęły takie umiejętności jak:

 • oswajanie się z „nową sytuacją”,
 • wypowiadanie się na forum grupy,
 • radzenie sobie w sytuacjach codziennych z naturalnym u dzieci zawstydzeniem,
 • kształtowały umiejętności czekania na swoją kolej,
 • dzielenia się zabawkami.

Dzieci podejmowały próby oceny postępowania bohaterów. Sytuacje przedstawiane, zaobserwowane w bajkach przenosiły na grunt codziennych zabaw, częściej mówiły o tym, co czują, nazywały własne stany emocjonalne.

Wychowawczyni z przedszkola nr 146

Przeczytaj też, co piszą znane blogerki o moich bajkach 🙂

Opinia z Aktywnego Czytania

„Moim zdaniem karty są idealne do pracy z grupą dzieci (sugeruje to sposób wypowiedzi do odbiorcy na kartach), ale spokojnie można je przeczytać z jednym Maluchem w zaciszu własnego domu.

Historie są pięknie zilustrowane, a w środek wplecione są pytania, które pomagają na chwilę zatrzymać się i zastanowić, co dzieje się z bohaterem czy bohaterką bajki. Autorka kieruje pytania do dzieci, pytając, czy wiedzą, jak czuje się króliczek, dlaczego królowa Szarlotka wpadła w tak wielką złość i czy czuli się kiedyś tak, jak niedźwiadek Luby?

Pytania stanowią doskonałe wyjście do rozwinięcia tematu z dzieckiem, szczególnie gdy zauważyliśmy, że nasz Maluch boryka się z podobnymi problemami. To też bardzo dobre propozycje dla rodziców, którzy szukają narzędzi do pracy z nazywaniem i oswajaniem Najmłodszych ze swoimi emocjami.”

Opinia z Edukowiska

„Czy bajki i opowiadania pomagają dzieciom lepiej radzić sobie z emocjami i codziennymi trudnościami?

Tak!
Sama bardzo często korzystam z bajkoterapii w gabinecie i…w domu😉
Czytanie bajek to jedno, ale najlepsze efekty przynosi spotkanie dorosłego i dziecka, któremu towarzyszy mądra opowieść. Taka, która w jakiś sposób odnosi się do przeżywanych przez małego człowieka trudności, stwarza bezpieczeństwo, otwiera na rozmowę. Taka, która pomaga spojrzeć inaczej.

Marysia z Gruntownia. Bajki o emocjach. Bajkoterapia, jest specjalistką w kwestii bajkoterapii. Wie, jak układać historie, aby wspierały one dzieci w radzeniu sobie z emocjami. Wie, jak zadawać pytania, aby stwarzały okazję do rozmowy na ważne tematy. Wie, czym trzeba doprawić bajkę, aby przynosiła terapeutyczne i rozwojowe efekty✨

My w domu od tygodnia testujemy cały zestaw bajek od Gruntownia. Nie będę ukrywać, że bajka o Królewnie Szarlocie przeczytana i odegrania została już kilkakrotnie. Bo dużo u nas ostatnio dzieje się w kwestii złości, a Szartlotka właśnie o złości 🙂 czytamy więc, odgrywamy, rozmawiamy, a dzięki bajkowym kukiełkom tworzymy własne historie😍📙

Opinia z Kreatywnych Wrót

„Moje wrażenia?

Bajki bardzo, bardzo mi się podobają, moja córka z przyjemnością słucha, gdy czytam jej bajeczki i aktywnie uczestniczy, odpowiadając na pytania pomocnicze, znajdujące się w bajce. Pytania te prowokują ją do zadawania kolejnych i kolejnych i tak każdą emocję, o której czytamy, rozbebeszamy na czynniki pierwsze.

Bardzo gorąco Wam polecam!”

bajkoramka drewniant tablet

Być może zastanawiasz się, czy zestawy, które stworzyłam na podstawie swojego doświadczenia, mogą Ci jakkolwiek pomóc.

Czy realnie zmniejszą trudności w radzeniu sobie ze złością Twoich dzieci?

Cóż… Gdyby tak nie było, to szybko zmieniłabym pracę!  Pozwól zatem, że pokażę Ci, co znajdziesz w zestawach

Pacynki

Dwie ręcznie szyte i malowane pacynki: Królowej Szarlotki i Jabłecznika. Gotowe do animowania i przeprowadzenia dzieci przez tematykę złości.

11 scenariuszy bajkoterapeutycznych

Wykorzystują one pacynki, bajkę, karty pracy, po to, abyś miała wszystko pod ręką i krok po kroku, bezpiecznie realizowała cel: zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze złością Twoich dzieci.

Karty pracy

Jest ich 40 i możesz nimi żonglować, jak chcesz. Są one wpisane w scenariusze, więc nie musisz więcej zastanawiać się, co pasuje do czego.

Bajka o Tajemnicy Królowej Szarlotki

Wydrukowana, zapakowana, gotowa do opowiedzenia. A w niej pytania, które możesz zadać grupie, aby utrzymać 100% koncentracji!

BajkoRamka

Czyli drewniany tablet do opowiadania historii, który pomoże Ci w utrzymaniu uwagi dzieci, zainteresuje je bajką, a Tobie pomoże w bezpieczny sposób szlifować swoje umiejętności opowiadania!

Prezent dla rodziców

Zeszyt ćwiczeń dla rodziców, czyli workbook o złości, żeby Twoja praca miała wzmożony efekt. Niech rodzice też zadbają o emocjonalną przyszłość swoich dzieci!

Co jednak dokładnie zawierają te wszystkie rzeczy?

Niektórzy mówią, że obraz jest wart miliona słów. Być może.

Zobacz te krótkie filmiki o BajkoRamce i bajce o Królowej Szarlotce, które znajdziesz w zestawach.

Czym jest BajkoRamka?

O czym jest bajka o złości?

wartościowe zabawki dla dzieci o emocjach

Jak wyglądają karty pracy?

Wszystkie w formacie A4, w wersji PDF, więc drukujesz tyle ile potrzebujesz i kiedy potrzebujesz.

 

Znajdziesz w nich:

 • kolorowanki, bo dzieci je uwielbiają,
 • wycinanki, żeby trenować małe paluszki,
 • ale przede wszystkim praktykę w mówieniu o emocjach!

W scenariuszach znajdziesz:

 • Pytania, dopasowane do grupy wiekowej, co pozwoli Ci szybko dostosować omówienie do dzieci, które masz na sali. Możesz zawsze do nich wracać, aż omówienia będą Twoja wisienką na bajkoterapeutycznym torcie.
 • Ćwiczenia, które pomogą dzieciom odczytać ich emocje i potrzeby. Dzięki czemu łatwiej bedzie Ci reagować w sytuacji konfliktu, bo będziesz mogła realnie odwołać się do sposobów radzenia sobie ze złością, które dzieci już przetrenują.
 • Instrukcję, jak animować pacynki, co pomoże Ci utrzymać uwagę dzieci i skupi je na tym, co do nich mówisz.
 • Króciutkie porady, jak skoncentrować grupę! I które przyniosą natychmiast efekt!
 • Propozycje ćwiczeń z kart pracy o złości, które drukujesz i masz. Nie musisz przemierzać czeluści Internetu. I masz czas na swoje przyjemnostki, na które w życiu każdej aktywnie zawodowo kobiety jest naprawdę niewiele.
 • Trochę o nerwie błędnym i moim doświadczeniu w edukacji emocjonalnej, żebyś nie robiła tych samych błędów co ja. Bądź lepsza!
 • A także… poprowadzę Cię w głąb siebie, abyś poczuła, co kryje Twoja złość. Bo zerkniesz do workbooka dla rodziców, prawda?
  pacynki handmade bajka o złości gruntownia

  A do tego jeszcze:

  • oszacowany czas zajęć,
  • kody postawy programowej,
  • cele uczestników,
  • metody pracy,
  • spis wszystkich potrzebnych materiałów,
  • kody kart pracy, żebyś nie wertowała całego pliku w poszukiwaniu tej właściwej.

  Ale są jeszcze przecież rodzice!

  Może czasami dopada Cię wątpliwość, że Twoja praca idzie na marne.

   

  Bo Ty edukujesz, wspierasz, a dziecko wraca do domu, a tam znowu awantury i krzyki?

  Zeszyt ćwiczeń – workbook – dla rodziców

  Tak. To też jest moja bolączka. Więc ze stratą finansową dla siebie  dołączam zeszyt ćwiczeń do scenariuszy. Dlaczego nie jest to dla mnie korzystne?
  Bo workbook  (zeszyt ćwiczeń) trafia do zaangażowanych rodziców, którzy wykładają na niego kasę ze swojej własnej kieszeni.
  Ale chcę, aby Twoja praca miała rzeczywisty, wymierny efekt. Dlatego w tych dniach możesz go nabyć i wysłać do rodziców, jedynie z Twojej grupy. Ja stracę kasę, bo oni go nie kupią, ale zyska ktoś inny.

  Dziecko. Choćby jedno.

  I to dla mnie jest wystarczające.

  Ale może nie dla Ciebie, więc przeczytaj opinie o workbooku o złości!

  „Workbook dla rodziców” to przystępne kompendium o dziecięcej złości. Świetna pozycja zwłaszcza dla zabieganych dorosłych, którzy nie mają czasu zagłębiać się w grube poradniki. W e-booku znajdziecie najważniejsze informacje o złości, podane w pięknej wizualnie formie (co ułatwia zrozumienie i uporządkowanie treści). Jednak workbook to nie tylko wiedza, ale przede wszystkim masa ćwiczeń, które pomogą z innej perspektywy spojrzeć na złość – naszą i dziecka. Bardzo polecam 🙂

  Joanna Steinke - Kalembka

  psycholog, psychoterapeuta, Edukowisko

  Worbook dał mi dużo do myślenia! Krok po kroku przechodzę wszystkie ćwiczenia i widzę, gdzie tkwi błąd w moich zachowaniu; dlaczego czuję to, co czuję. To ułatwia spojrzenie w sytuacji kryzysowej, gdy zaczynam się złościć na córki. Uważam, że świetnie to opisałaś, dużo mi to dało!

  Lidia Kardasz

  blogerka, Inspirujące mamy

  „Grafika jest piękna. To mnie ujęło.”

  Zatem masz wszystko, aby bezpiecznie czerpać satysfakcję z prowadzonej przez Ciebie bajkoterapii.

  Możesz oczywiście przeglądać Internet, tworzyć materiały, dalej żyć w niepewności, albo od zaraz poprowadzić zajęcia o złości.

  OK. To ile dla Ciebie to wszystko jest warte?

  Zatem ile jest wart spokój w pracy ze swoimi dziećmi?

  Ile są warte ukojone nerwy Twoje i dzieciaków?

  Ile jest warte dla Ciebie to, że zaczniesz prowadzić bajkoterapię?

  Powiem Ci tylko, że ponieważ jest to premiera zestawów bajkoterapeutycznych, to możesz zatrzymać w kieszeni nawet 194 złote.

  Chodzi mi po głowie nawet pomysł stworzenia zamkniętej grupy na Facebooku dla tych, którzy mają VIPowskie zestawy. Co Ty na to? Chciałabyś mieć wsparcie innych oraz moje w takiej grupie? Będę się odzywać na pewno.

  I jeszcze ważna rzecz. Zestawów pacynek na dzień ogłoszenia premiery jest:

  6

  Pierwsze 6 osób otrzyma je w ciągu 2 dni. Ale pozostałe osoby będą musiały poczekać 2-3 tygodnie na odszycie pacynek przez Weronikę Szulc. Nie sprowadzamy ich z drugiej części świata i nikt nie traci przy nich wzroku, więc musi to trochę potrwać.

  Warto na nie poczekać!

  Dodam tylko, że wszystkie materiały PDF, czyli: scenariusze, workbook, karty pracy, bajka,  w zestawie VIP JEST GRATIS!!!

   

  Ciekawa, jak wyglądają zestawy?

   

  Zestaw 1. Podstawa

  Zestaw 2. Standrad

  Zestaw 3. Premium

  Zestaw 4.

  VIP

  W tym pakiecie jest:

  Workbook dla rodziców PDF

  11 scenariuszy bajkoterapeutycznych PDF

  Karty Pracy o złości PDF

  Karty do opowiadnia PDF – bajka o tajemnicy Królowej Szarlotki

  Karty do opowiadnia – bajka o tajemnicy Królowej Szarlotkai

  BajkoRamka

  Pacynki Królowej i Jabłecznika

  100 złotych zamiast 189 zł

  W tym pakiecie jest:

  Workbook dla rodziców PDF

  11 scenariuszy bajkoterapeutycznych PDF

  Karty Pracy o złości PDF

  Karty do opowiadnia PDF – bajka o tajemnicy Królowej Szarlotki

  Karty do opowiadnia – bajka o tajemnicy Królowej Szarlotki

  BajkoRamka

  Pacynki Królowej i Jabłecznika

  145 złotych zamiast 234 zł

  W tym pakiecie jest:

  Workbook dla rodziców PDF

  11 scenariuszy bajkoterapeutycznych PDF

  Karty Pracy o złości PDF

  Karty do opowiadnia PDF – bajka o tajemnicy Królowej Szarlotki

  Karty do opowiadnia – bajka o tajemnicy Królowej Szarlotki

  BajkoRamka

  Pacynki Królowej i Jabłecznika

  206 złotych zamiast 334 zł

  W tym pakiecie jest:

  Workbook dla rodziców PDF

  11 scenariuszy bajkoterapeutycznych PDF

  Karty Pracy o złości PDF

  Karty do opowiadnia PDF – bajka o tajemnicy Królowej Szarlotki

  Karty do opowiadnia – bajka o tajemnicy Królowej Szarlotki

  BajkoRamka

  Pacynki Królowej i Jabłecznika

  405 złotych zamiast 594 zł

  Być może masz już bajkę o złości, BajkoRamkę, a może nawet pacynki. Dlatego z myślą o Tobie jest zestaw 1. Uzupełnia to, co już masz. I uwierz mi: to, że zaufałaś mi wcześniej i zaopatrzyłaś się w te materiały, jest TYLKO na Twoją korzyść 🙂

  Marysia! Ale ja już prawie wszystko mam, oprócz scenariusza, workbooka i pacynek?!

  OK. Przekonałaś mnie. Dla Ciebie też jest wyjątkowy zestaw, który pozwoli Ci uzupełnić zasoby i ruszyć z bajkoterapeutycznego kopyta!

  I jeszcze jedno. Na sam koniec.

  Po przeczytaniu tego wszystkiego, wiedz, że ani moje, ani Twoje życie, a tym bardziej dzieci, z którymi pracujesz, nie zmieni się. Bez tego wszystkiego będziesz i tak dobrym nauczycielem, psychologiem.

  Wiedz jednak, że naturalne jest to, że dzieci uczą się życia z innymi, poprzez dotykanie ich granic, czyli nie wiedzą, że robią coś trudnego, jeśli nie przekroczą granicy drugiego człowieka.

   

  Zatem bycie z dziećmi zawsze będzie obfitowało w różnego rodzaju konflikty, utarczki, kłótnie.

   

  Ale wybór należy tylko do Ciebie!