Przedszkolaki

Maj 25, 2016

Dramowe bajki o emocjach dla przedszkolaków 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Dramowe bajki o emocjach, to cykl dziesięciu warsztatów, które stworzone zostały w zespole psychologów i pedagogów. Stworzyłyśmy program profilaktyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym, bo wiemy, jak ważny jest rozwój inteligencji emocjonalnej na początku drogi każdego człowieka.

Przedszkole muzykoterapia bajkoterapiaDramowe bajki  o emocjach – jaki mamy na to pomysł?

 • DRAMOWE – ponieważ dzieci spontanicznie odgrywają w swojej zabawie różne role, bawią się w „dom”, „piratów”, a teatr i drama stwarzają możliwości wykorzystania tej umiejętności do nauki m.in. umiejętności społecznych.
 • BAJKI – ponieważ dzieci uwielbiają fantastyczne historie i najlepiej uczą się przez zabawę,
 • O EMOCJACH – ponieważ wiedza o uczuciach nie jest instynktowna. Każdy z nas doznaje całej palety emocji każdego dnia, ale nie zawsze wiemy, jak pokazać je w taki sposób, aby nie ranić siebie i innych. A komuś kto ma zaledwie kilka lat, jest jeszcze trudniej.

Jakie są efekty naszej pracy?

Poprzez uczestnictwo w bajkach dzieci nabywają niezbędne umiejętności m.in.:
 • nazywania swoich i cudzych emocji,
 • pogłębianie empatii, czytaj więcej o empatii.
 • współpracy,
 • prowadzenia negocjacji,
 • bycia liderem,
 • twórczego myślenia,
 • poszukiwania rozwiązań.

Skąd wiemy, że to działa?

Dr Gajda z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie wraz z zespołem swoich współpracowniczek postanowiła zbadać wpływ naszych bajek na inteligencję emocjonalną dzieci. Okazało się, że dzieci po naszych bajkach potrafiły lepiej nazywać emocje oraz trafniej rozpoznawać sytuacje społeczne od dzieci, które nie brały udziału w naszym programie!

Czytaj więcej: raport-z-badania-dramowych-bajek-o-emocjach

Raport ewaluacyjny z dzielnicy Włochy

Jak pracujemy?

Przedszkolaki, przy pomocy prowadzących, wcielają się w rolę pozytywnych bohaterów np. podróżników, zwierzątka z lasu, kupców pustynnych karawan i wielu, wielu innych. Podczas bajek dzieci dostają rekwizyty, które pomagają im wczuć się w postacie zaproponowane w bajce. Po bajce zachowują je dla siebie, m.in. dzięki temu łatwiej zapamiętują historię.

bajak4Podczas fabuły dzieci spontanicznie reagują na przygody i perypetie, jakie je spotykają. Zdarza się tak, że spotykają postać (odgrywaną przez osobę dorosłą), która ma problem z wyrażaniem swoich uczuć w sposób konstruktywny. Zadaniem naszych bohaterów i bohaterek jest pomóc takiej osobie. Dzięki temu dzieci nabywają potrzebne kompetencje emocjonalne do życia w grupie. Bajki kończą się szczęśliwie, dlatego też pozostaje poczucie sukcesu, a dzieci są pozytywnie wzmocnione w wyrażaniu swoich uczuć.

Naszą misją jest wspieranie rozwoju inteligencji emocjonalnej dzieci, dlatego też kadra pedagogiczna przedszkola otrzymuje kompleksowe opracowanie naszych dramowych bajek o emocjach. Są w nim opisy historii, podłoże teoretyczne oraz wskazówki i rekomendowane ćwiczenia wspierające wyrażanie danych emocji.

Tematy dramowych bajek o emocjach: po co są emocje?, złość, duma, zazdrość, optymizm, wstyd, radość, strach, smutek, wdzięczność

Tematy dramowych bajek o emocjach: po co są emocje?, złość, duma, zazdrość, optymizm, wstyd, radość, strach, smutek, wdzięczność

Czego jeszcze używamy podczas bajek?

W swojej pracy łączymy teatr oraz sztukę, korzystamy z inspirujących instrumentów intuicyjnych w celu edukowania dzieci. Podczas bajek wykorzystujemy:

 • Dramę – dzięki której dziecko ma szansę doświadczyć konkretnych sytuacji i zachowań;
 • Arteterapię – dzięki której dziecko otwiera się w twórczej wypowiedzi;
 • Terapię dźwiękiem – dzięki wykorzystaniu profesjonalnych instrumentów intuicyjnych (bębny, dzwonki, kije deszczowe, kubki burzowe, tingsze i inne) dziecku łatwiej pokonać nieśmiałość w wejściu w rolę.

 ________________________________________________________________________________________________________________________________

Organizacja warsztatów:

Pierwsza bajka gratis!

Miejsce realizacji – przedszkole,

Bajki prowadzone są w grupach do 25 dzieci,

Czas trwania jednej bajki dla jednej grupy: 45 – 60 min.,

Każde zajęcia prowadzą dwie trenerki,

Bajki prowadzimy na terenie Warszawy i okolic,

Cena zależna jest od liczby grup i podlega negocjacji.

Skontaktuj się z nami!

 

strzałka w bok

 

 

 

 

P1060063

Dramowe bajki o emocjach dla dzieci i młodzieży w Warszawie